1mayıs Emek Ve Dayanışma Günü

İş Müfettişleri Derneği olarak çalışma hayatının ve ülkemiz ekonomisinin daha iyi şartlara sahip olmadına katkı sunan işçilerimizin ve tüm çalışanlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutlarız.

Günün anlam ve önemi:
1800'lu yıllar çalışma şartlarının çok kötü olması özellikle sömürgeci devletlerin çocuk emeği dahil emek istismarı yaparak sermaye birikimi yaratmak suretiyle sanayileşme çabası içinde bulunduğu yıllardı. İşçilerin erkek, kadın ve çocuk demeden karın tokluğuna çalıştırıldığı ve 14-15 saate kadar varan calisma süreleri söz konusuydu.

Özellikle batılı devletlere ait fabrikalar eşi görülmemiş bir hızla büyürken, işçiler, işyeri güvenliği, sağlık koşulları, örgütlenme ve grev gibi en temel haklarını dahi tanımayan siyasi ve hukuki bir sistem ile karşı karşıyaydılar.

1881 yılında yarım milyon işçiyi temsilen kurulan Örgütlü Meslek ve Emek Birlikleri Federasyonu "8 saatlik iş günü" mücadelesini ülke geneline yaymak ve işçilerin kararlılıklarını göstermek amacıyla harekete geçti.

ABD'nin Şikago kentinde 40 bin tekstil işçisi ile gerçekleştirilen eylem kötü sonuçlandı. Aynı kentte, bir fabrikada 8 saatlik işgünü için greve çıkan 1.400 işçi işten atıldı. Aynı tarihlerde greve çıkanlara ateş açıldı ve 4 işçi yaşamını yitirdi.

ABD ve Kanada'da sendikalar ve diğer örgütlerin mücadelesi sonucu 1 Mayıs 1886'da yaklaşık 350 bin işçi greve çıktı. Tarihte ilk kez boylesine bir durum yaşanıyordu.

1 Mayıs sonrası işten atmalar, baskılar yoğunlaştı. Olaylara neden oldukları gerekçesiyle 8 işçi hakkında idam istemiyle dava açıldı. İşçiler idam cezasına çarptırıldı.

ABD'de yaşanan bu olaylar uluslararası işçi örgütlerini harekete geçirdi. 1889'da Paris'te düzenlenen bir kongrede, Amerikan işçilerinin mücadelesini desteklemek amacıyla dünya çapında gösteriler düzenlendi. 1890'dan başlamak üzere 1 Mayıs “Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü" olarak kabul edildi.

Anadolu topraklarında ise 1 Mayıs ilk kez Osmanlı döneminde, 1905 yılında İzmir'de kutlandı. Bunu 1909 Üsküp kutlaması izledi.
İstanbul'da ilk kez 1 Mayıs kutlaması 1910'da yapıldı.

1 Mayis Emek ve Dayanışma günü ülkemizde 1 Mayıs 2009 yılından itibren de bayram olarak kutlanılmaktadır.

YASAL UYARI
Bu internet sitesi içeriğinde yer alan tüm yazı, isim, unvan, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik, sunum, eğitim materyalleri vb. İş Müfettişleri Derneği’ne ait olup 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda yer alan hükümlerle hukuki koruma altındadır. Dernekten izin alınmaksızın değiştirilemez, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz, umuma iletilemez, başka bir lisana çevrilemez. Siteyi kullanan kişiler, ilk defa kullanım anından itibaren bu kullanım koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Dernek, bu hakları ihlal eden kişiler hakkında yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.